Vaşington Eğitim Müşavirliği

Sıkça Sorulan Sorular

GENEL

 • Aynı zamanda ABD vatandaşıyım, askerliğimi ertelememde yaş sınırına etkisi var mıdır?

  Amerikan vatandaşlığı bulunanların, tek seferde 35 yaşının sonuna kadar askerlik erteleme hakkı bulunmaktadır. Bu durumdaki bireylerin askerlik ertelemesi için Müşavirliğimize değil, doğrudan bağlı oldukları başkonsolosluğun askerlik birimine başvuru yapmaları gerekmektedir.

 • Doktora yapıyorum, lisans denkliğimi henüz almadım, askerlik ertelemesine başvurabilir miyim?

  Evet. Yüksek lisans/doktora öğrenciliklerinin tanınması için başvuracak olup lisans/yüksek lisans denklik belgeleri bulunmayan VEYA denklik işlemleri ''ders tamamlama, seviye tespit sınavı'' gibi nedenlerle gecikecek olan,  bu durumlarını belirten dilekçeleriyle birlikte YÖK Başkanlığı'ndan alınacak mezun olunan okula ait ''okul tanıma'' belgelerini başvurularına eklemelidirler.

 • Yurt dışında üniversiteden mezun oldum, askerliğimi erteleyebilir miyim?

  Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olanların ertelemeleri azami 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek şartıyla mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süreyle, yüksek lisans seviyesinde mezun olanların ertelemeleri azami 32 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek şartıyla mezuniyet tarihinden itibaren 1 yıl süre ile ertelenir. Bu sürenin sona ermesine müteakip denklik işlemleri devam edenlere ilave 1 yıl erteleme daha verilir. Ancak bu süre lisans seviyesinde mezun olanlar için hiçbir şekilde mezuniyet tarihinden itibaren 3 yılı, yüksek lisans seviyesinde mezun olanlar için hiçbir şekilde mezuniyet tarihinden itibaren 2 yılı geçemez.

  Mezunlar ve halihazırda çalışmakta olan bireylerin işlemleri Müşavirliğimizce değil, konsolosluklarca yürütülmektedir!

 • Lisans mezunuyum tekrar bir önlisans programına kayıt olarak askerlik erteleme işlemi yaptırabilir miyim?

  Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

 • Bakaya kaldıktan sonra okula kaydımı yaptrdım, askerliğimi erteleyebilir miyim?

  Okula kayıt tarihi yoklama kaçağı veya bakaya kaldıkları tarihten sonra olanların askerlikleri ertelenmez.

   

   

 • Askerlik ertelemede yaş sınırı nedir?

  Lise veya dengi okullarda öğrenim görenler 22 yaşını, fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenler 28 yaşını, yurt içinde veya yurt dışında dil öğrenimi, yüksek lisans öğrenimi görenler 32 yaşını, ihtisas (tıpta, diş hekimliğinde, veterinerlikte ve eczacılıkta uzmanlık), sanatta yeterlik veya doktora öğrenimi görenler ise 35 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar askerliklerini erteletebilirler

   

 • Askerlik erteleme için öğrenci tanıma belgesi gerekli midir?

  7179 Sayılı Askeralma Kanunu’na göre askerlik erteleme işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle bireylerin öğrenciliklerinin temsilciliğimizce tanınması gerekmektedir. Bu ve ikincil mevuzatlara göre ön lisans-lisans veya lisansüstü düzeyde örgün öğretime devam eden öğrencilerin en son ’’mezun’’ olunan yani bir önceki eğitiminin tanınan bir okuldan alınmış olması, devam ettikleri okulun da Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin belgeleri incelenerek öğrenciliğin tanınması işlemi yürütülmektedir. Başvuru belgeleri incelendikten sonra gerekirse ek belgeler istenebilmektedir.

 • Öğrenciliğin Tanınması Nedir?

  Müşavirliğimizce öğrencilerimize öğrenci belgesi verilebilmesi için, öğrencinin Ülkemizin ilgili kurumları tarafından tanınan bir okulda eğitim alıyor olması gerekmektedir. İlk, orta ve lise, yani K12 düzeyinde okulları için Milli Eğitim Bakanlığı, yükseköğretim programları için ise Yükseköğretim Kurulu tarafından derece vermeye yetkili bir kurum/program olarak tanınması gerekmektedir. Yükseköğretim Kanunu'na göre yükseköüretim ortaöğretime dayalı bir eğitim olduğu için mezun olunan lisenin de resmi olarak tanınıyor olması gerekmektedir. Okulların tanınmasının yanı sıra bir önceki mezuniyet/denklik belgesi ve yurt dışında bulunduğunuz ve eğitim aldığınıza dair ilgili belgelerle birlikte başvuru yapıldığında öğrenciliğiniz Müşavirliğimizce tanınarak Öğrenci Tanıma Belgesi düzenlenmektedir. 

 • Müşavirliğiniz hangi eyaletlerden başvuruları almaktadır?

  Vaşington Eğitim Müşavirliğimiz görev bölgesinde District of Columbia, Florida, Georgia, Maryland, Michigan, North Carolina, Ohio, Pensylvania, Puerto Rico, South Carolina, Virginia, West Virginia bulunmaktadır. Boston, New York, Los Angeles, Houston ve Şikago'da da Eğitim Ataşeliklerimiz bulunmaktadır. Diğer eyaletlerdeki öğrencilerimiz ataşeliklerimizin web sitesinden bilgi alabilirler.

 • Öğrenci olarak askerlik işlemlerim hakkında nereden bilgi alabilirim?

  Askerlik hizmetleri konusunda güncel bilgiler ve sık sorulan sorular için Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeralma (ASAL) Genel Müdürlüğü web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.msb.gov.tr/Askeralma

  https://www.msb.gov.tr/Askeralma/SSS?SoruTip=Ogrenci

   

  Askeralma Yönetmeliği:

  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200722-5.htm

2525 Massachusetts Ave NW, Washington, DC 20008 - 1 202 6126700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.