Vaşington Eğitim Müşavirliği

Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu

Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu

Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu New York'da Yapıldı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu New York'da yapıldı. Diplomatik temasların gerçekleştirildiği Genel Kurul süresince Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi, İklim Zirvesi,  Bilim Zirvesi ve üç adet Sağlık Zirvesi gerçekleştirildi. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin her bir başlığında da ayrı toplantılar yapıldı. 

Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kuruluna katılmak üzere ABD'ye gelen Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Celile Eren Ökten, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100.Yılı Etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan himayesinde Olgunlaşma Enstitülerince New York Türkevi'nde gerçekleştirilen "Türkiye Dokuma Atlası Sergisi"ne katıldı. Ökten ve beraberindeki heyette yer alan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Tuba Korkmaz, Türkevi'nde YLSY bursu ile Amerika'da öğrenim gören öğrenciler ile biraraya geldi. Ülkede görev yapan Vaşington Eğitim Müşaviri Prof. Zeliha Koçak Tufan, Eğitim Ataşeleri Prof Şamil Öçal, Abdülkerim Taş, İbrahim Sığın ve Ali Kılıçlıoğlu ile toplantı yapıldı. Toplantılarda YLSY bursiyerleri, Türk-Amerikan toplumu ailelerinin eğitim ihtiyaçları, Milli Eğitim Bakanlığımız'dan beklentiler ele alındı. ABD'ye gelecek öğrencilere önceden Müşavirlik ve Ateşliklerce bilgilendirme toplantısının yapılmaya başlandığı, öğrencilerle dönecekleri kurumları bir araya getiren toplantılar, bazı kurumlardaki öğrencilerin yer aldığı tanıtım videoları, ''Yaşam Rehberleri'', ''Uzmanıyla Buluşuyoruz'' ve ''Geleceğimiz Eğitimde'' toplantıları, ''Şimdi Söz Öğrencilerde'' vidoları gibi yeni başlatılan çalışmalar anlatıldı. İstişarelerde bulunuldu.

Sayın Ökten, Boğaziçi, Bilkent, Orta Doğu Teknik, Kocaeli ve Pamukkale Üniversiteleri gibi üniversitelerimizden ABD'ye State Universty of New York, Brown University, Princeton University, Columbia University gibi üniversitelere gelerek eğitim ve araştırmalarına devam eden öğrencilerle samimi ortamda geçen toplantı sonrası bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

https://www.un.org/en/ga/78/meetings/

 

2525 Massachusetts Ave NW, Washington, DC 20008 - 1 202 6126700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.